Pij kawę jak James Bond!

Chemex to rodzaj prostego ekspresu do kawy, w którym wrzątek wlany do szklanego naczynia przesiąka powoli przez papierowy filtr wypełniony zmielonymi ziarnami kawy. Wynaleziony w 1941 roku przez Petera Schlumbohma, przez Illinois Institute of Technology uznalny został za „jeden z najlepiej zaprojektowanych produktów czasów współczesnych” i trafił do nowojorskiego Museum of Modern Art! Nasza przerwa w pracy jest więc nie tylko smaczna, ale też i baaardzo stylowa :)

Co ciekawe, ekspresy Chemex pojawiły się w wielu dziełach kultury i sztuki. Fani seriali zapamiętali być może Chemex z pilotażowego odcinka 'Przyjaciół". W "Pozdrowieniach z Rosji" Ian Fleming pokazał parzenie kawy w Chemexie jako ulubioną metodę samego Jamesa Bonda! Szklane kawiarki Chemex uwielbia też grany przez Paula Newmana Lew Harper z "Ruchomego celu" oraz... Rosemary Woodhouse (w tej roli nieśmiertelna Mia Farrow) w kultowym filmie Polanskiego "Dziecko Rosemary".

Niektórzy poszli krok dalej i zaproponowali inne zastosowanie tego wyjątkowego naczynia. Bohaterowie filmu science-fiction "Interstellar" używają Chemexu by odfiltrować z pyłu wodę z dotkniętej kataklizmem Ziemi. My jednak zalecamy jednak bardziej klasyczne użycie Chemexu. W czasie, gdy krople kawy niespiesznie spływają z górnej do dolnej komory szklanego naczynia, jest czas, by podelektować się tym widokiem i ponapawać prostotą dizajnu butelki. Takim klasykom wystarczy elegancka czern i nasycona czerwien truskawek. Nic dodać, nic uj